REGLONE 200 SL 1L

  • Środek chwastobójczy przeznaczony do desykacji (podsuszania) niektórych roślin uprawnych i zwalczania chwastów, w formie koncentratu do sporządzania roztworu wodnego, stosowany nalistnie.
  • REGLONE  200 SL 1L
Producent: Syngenta
Kod produktu: 89
73,00 zł
/ szt.
SuperFair.Shop badge Wysyłamy wszystkie paczki w deklarowanym czasie

Posiadamy wyróżnienie SuperFair.Shop™, w ramach którego nasze wysyłki są codziennie automatycznie monitorowane pod względem zgodności z deklarowanym czasem wysyłki.

Przyznane wyróżnienie oznacza, że nasze przesyłki są wysyłane zgodnie z planem. Dbamy też o Twoje bezpieczeństwo i wygodę.

Opis produktu

Zawartość substancji czynnej:

jon dikwatu /kation 9,10-dihydro-8a,10a-diazoniafenantrenowy/ (dibromek dikwatu; związek z grupy pirydyli) – 200 g w 1 litrze środka.

 

 

Środek chwastobójczy przeznaczony do desykacji (podsuszania) niektórych roślin uprawnych i zwalczania chwastów, w formie koncentratu do sporządzania roztworu wodnego, stosowany nalistnie, przeznaczony do niszczenia naci ziemniaczanej (plantacje ziemniaka nasiennego, jadalnego i przemysłowego), desykacji plantacji: rzepaku, słonecznika, bobiku, grochu, fasoli, łubinu, desykacji plantacji nasiennych, takich roślin jak: len, gorczyca, wyka, koniczyna, lucerna, bób, trawy (kupkówka pospolita, tymotka łąkowa, kostrzewa łąkowa, stokłosa bezostna).

 

Środek działa kontaktowo i przemieszcza się w ograniczonym stopniu w roślinie. Niszczy nadziemne zielone części roślin, przez które jest szybko absorbowany. Opady deszczu wkrótce po opryskiwaniu nie obniżają skuteczności działania środka.

Wyższe temperatury i silniejsze nasłonecznienie przyspieszają jego działanie. Środek traci aktywność po zetknięciu się z glebą w ciągu 1-3 dni, najszybciej następuje to na glebie gliniastej.

 

 

 

 

ZAKRES STOSOWANIA, TERMINY I DAWKI

Wyższe z zalecanych dawek środka stosować na zwarte łany roślin, rośliny wyrośnięte, w warunkach silnego zachwaszczenia i w późniejszych fazach rozwojowych chwastów.

 

 

1. Desykacja - niszczenie naci ziemniaczanej.

Reglone 200 SL stosuje się w celu:

1.        Polepszenia zdrowotności i jakości bulw poprzez:

 

a)   zapobieganie przemieszczaniu się wirusów z liści i łodyg do bulw,

b)  zapobieganie i ograniczanie porażenia bulw zarazą ziemniaka,

c)   zmniejszenie liczby uszkodzeń mechanicznych podczas zbioru.

2.        Przygotowanie plantacji ziemniaka do zbioru bulw:

 

a)   przyspieszenie dojrzewania bulw ziemniaka,

b)  zwiększenie udziału frakcji sadzeniakowej w plonie bulw.

3.  Ułatwienie pracy maszyn (kopaczki, kombajny) podczas zbioru bulw ziemniaka.
Środek stosować w dawkach dzielonych:

I zabieg w dawce 2-3 l/ha.

II zabieg w 4-6 dni po pierwszym zabiegu, w dawce 2 l/ha.
Termin niszczenia naci

Termin stosowania środka ustala się w zależności od przebiegu warunków agrometeorologicznych w danym rejonie kraju, od grupy wczesności odmiany, przeznaczenia ziemniaków, wielkości bulw oraz stopnia dojrzałości skórki na bulwach ziemniaka.

Uwzględniający zagrożenie chorobami wirusowymi na plantacjach nasiennych:

Niszczenie naci ziemniaczanej daje najlepsze efekty, gdy zabieg wykonuje się do około 2 tygodni

po głównym locie mszyc (wektorów chorób wirusowych), z tego powodu należy uzyskać

szczegółowe informacje o przebiegu lotów w danym roku i rejonie (IHAR Oddział Bonin, lokalne

oddziały Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin).

Ze względu na dojrzałość skórki zabieg wykonuje się na ogół:

-          odmiany wczesne od III dekady lipca do I dekady sierpnia,

-          odmiany średniowczesne od I do II dekady sierpnia,

-          odmiany późne do końca sierpnia (ze znacznie słabszym efektem w ograniczaniu porażenia bulw ziemniaka).

Uwzględniający zwalczanie zarazy ziemniaka:

W programie ochrony plantacji przed zarazą ziemniaka niszczenie naci ziemniaczanej traktuje się jako ostatni zabieg ochronny, niszczący zarodniki grzyba, przemieszczające się z części nadziemnej roślin ziemniaka do bulw.

Termin zbioru: w 10-14 dni po zastosowaniu środka Reglone 200 SL.

Przetrzymywanie bulw ziemniaka w glebie przez okres dłuższy, niż 3 tygodnie może spowodować odrastanie części nadziemnych roślin oraz zwiększa zagrożenie porażeniem bulw rizoktoniozą.

Uwagi:

1.  W okresie długotrwałej suszy nie wykonywać niszczenia naci. Zabieg wykonać, gdy rośliny ziemniaka znajdują się w pełni turgoru (najlepiej po deszczu, na obeschnięte rośliny, we wczesnych godzinach rannych).

2.      Nie wykonywać niszczenia naci ziemniaczanej, gdy gleba jest popękana i bulwy ziemniaka są widoczne na powierzchni.

3.  Na plantacjach nasiennych ziemniaka zaleca się stosowanie dawek dzielonych, ze względu na możliwość równomiernego zniszczenia naci.

4.      Stosując środek do niszczenia naci ziemniaczanej, do cieczy użytkowej nie dodawać zwilżacza.

 

II. Desykacja (podsuszanie) roślin uprawianych na nasiona.

Desykacja wyrównuje dojrzewanie roślin eliminując wpływ nierównomiernego rozsiania nawozów mineralnych i zróżnicowania glebowego oraz likwiduje wtórne zachwaszczenie, powodując zasychanie chwastów. W roślinach krzyżowych, np.: w rzepaku zmniejsza skłonność łuszczyn do pękania, obniża wilgotność nasion i decyduje o terminie zbioru.

 

2. ROŚLINY OLEISTE

A)  RZEPAK OZIMY, RZEPAK JARY

Desykacja plantacji nasiennych i przeznaczonych na przerób przemysłowy. Zalecana dawka: 2-3 l/ha.

Termin stosowania: gdy na plantacji rzepaku na pędach głównych roślin 70% łuszczyn jest żółtawo-seledynowych, nasiona w górnej części pędu są ciemnobrązowe, a w części środkowej i dolnej pędu czarne, tj. 3-4 dni po terminie koszenia w przypadku sprzętu dwufazowego. Termin zbioru: w 4-10 dni po opryskiwaniu.

B)  LEN OLEISTY Zalecana dawka: 2-3 l/ha.

Termin stosowania: gdy około 90% torebek nasiennych zbrązowiało, a nasiona są w pełni dojrzałe.

Termin zbioru: w 6-8 dni po opryskiwaniu.

C)  SŁONECZNIK

Zalecana dawka: 2-3 l/ha.

Termin stosowania: po opadnięciu płatków kwiatowych, gdy nasiona w koszyczku są w pełni dojrzałe, dolna strona koszyczka zmienia barwę z żółtej na brązową, a liście u podstawy i pośrodku łodygi zaczynają więdnąć. Termin zbioru: w 10-14 dni po opryskiwaniu. D) GORCZYCA BIAŁA, GORCZYCA SAREPSKA Zalecana dawka: 2-3 l/ha.

Termin stosowania: gdy dolne łuszczyny są żółte i nie wykazują jeszcze objawów pękania. Termin zbioru: w 4-6 dni po opryskiwaniu.

 

3.   ROŚLINY MOTYLKOWE GRUBONASIENNE
A) BOBIK

Zalecana dawka: 2,5-3 l/ha.

Termin stosowania: gdy około 80% strąków jest sczerniałych, pozostałe brązowieją, w około 5-6 dni po terminie koszenia w przypadku zbioru dwufazowego. Termin zbioru: w 7-10 dni po opryskiwaniu.

B)  ŁUBIN ŻÓŁTY, ŁUBIN BIAŁY, ŁUBIN WĄSKOLISTNY Zalecana dawka: 2,5-3 l/ha.

Termin stosowania: gdy strąki na pędzie i co najmniej połowa bocznych są zbrązowiałe, pozostałe żółte, a nasiona fizjologicznie dojrzałe.

Termin zbioru: w 7-10 dni po opryskiwaniu (łubin żółty do 7 dni po opryskiwaniu).

C)  WYKA

Zalecana dawka: 2,5-3 l/ha.

Termin stosowania: gdy rośliny są żółte, dolne strąki brązowe i suche, górne brązowiejące, co najmniej 90% strąków dojrzałych, gdy nasiona łatwo oddzielają się od strąka. Termin zbioru: w 4-7 dni po opryskiwaniu.

 

 

4. ROŚLINY MOTYLKOWE DROBNONASIENNE

A) KONICZYNA BIAŁA

Zalecana dawka: 2-3 l/ha.

Termin stosowania: gdy co najmniej 70% główek zbrunatniało.

Termin zbioru: dwufazowy, koszenie w 24 godziny po opryskiwaniu. Zbiór kombajnem w czasie słonecznej pogody w 2-3 dni po opryskiwaniu, podczas innej pogody w 3-6 dni po opryskiwaniu.

B)  LUCERNA SIEWNA Zalecana dawka: 2-3 l/ha.

Termin stosowania: gdy 60% strąków jest czarno-brązowych, pozostałe brązowe, tylko pojedyncze zielone, a 80% nasion żółtych. Termin zbioru: w 5-7 dni po opryskiwaniu.

5.  TRAWY NASIENNE

A) KUPKÓWKA POSPOLITA Zalecana dawka: 2-2,5 l/ha.

Termin stosowania: w końcowej fazie dojrzałości woskowej nasion (między 20.VI.-05.VII.), gdy wilgotność nasion wynosi 40-50%. Termin zbioru: w 3 dni po opryskiwaniu. B) TYMOTKA ŁĄKOWA Zalecana dawka: 3 l/ha.

Termin stosowania: w końcowej fazie dojrzałości woskowej nasion (pomiędzy 15-30.VII.), gdy wilgotność nasion wynosi 40-45%. Termin zbioru: w 5-7 dni po opryskiwaniu.

C)  KOSTRZEWA ŁĄKOWA

Zalecana dawka: 2-3 l/ha.

Termin stosowania: w końcowej fazie dojrzałości nasion (pomiędzy 20.VI.-05.VII.). Termin zbioru: w 5-7 dni po opryskiwaniu.

D)  STOKŁOSA BEZOSTNA Zalecana dawka: 2-3 l/ha.

Termin stosowania: w końcowej fazie dojrzałości nasion (20-30.VII.). Termin zbioru: w 7-10 dni po opryskiwaniu.

6.  INNE WARZYWA (DESYKACJA PLANTACJI NASIENNYCH)

A) BÓB

Zalecana dawka: 2,5-3 l/ha.

Termin stosowania: gdy około 80% strąków jest sczerniałych, pozostałe brązowieją. Termin zbioru: w 7-10 dni po opryskiwaniu.

Uwagi:

1.  Środka nie stosować do desykacji cebuli nasiennej.

2.  Stosując środek do podsuszania roślin, do cieczy użytkowej dodać środek zwilżający. Zwilżacza nie dodawać w przypadku niszczenia naci ziemniaczanej i desykacji grochu.

 

Zalecana ilość wody:

200-300 l/ha na plantacjach niskich roślin, gdy łan jest mało zwarty, 400-600 l/ha na plantacjach roślin wysokich i zwartych, np.: rzepaku.

 

NASTĘPSTWO ROŚLIN

W przypadku konieczności zaorania plantacji odchwaszczonych środkiem Reglone 200 SL, w wyniku uszkodzenia roślin przez przymrozki, choroby lub szkodniki, po ponownym przygotowaniu pola można uprawiać wszystkie rośliny.

 

 

 

Zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (Dz. U. poz. 455 z późn. zm.) od 26.11.2015 środki ochrony roślin przeznaczone dla użytkowników profesjonalnych będą mogły być sprzedawane osobom, które:
1) ukończyły szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin w Rzeczypospolitej Polskiej potwierdzone zaświadczeniem o ukończeniu tego szkolenia, lub
2) ukończyły szkolenie w zakresie doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin w Rzeczypospolitej Polskiej potwierdzone zaświadczeniem o ukończeniu tego szkolenia, lub
3) ukończyły szkolenie w zakresie integrowanej produkcji roślin potwierdzone zaświadczeniem o ukończeniu tego szkolenia, lub,
4) nie wcześniej niż przed upływem 5 lat, przed nabyciem tych środków, ukończyły szkolenie wymagane od użytkowników profesjonalnych w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w państwie będącym stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, na podstawie przepisów obowiązujących w tym państwie, potwierdzone dokumentem o ukończeniu tego szkolenia, lub przedstawiły inny dokument wydany na podstawie przepisów obowiązujących w tym państwie, potwierdzający uzyskanie uprawnień do nabywania środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych.

Zapytaj o produkt

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
Opinie naszych klientów
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
NIE WYRAŻAM ZGODY
ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY
pixel