- Odmiana wąsolistna, białokwiatowa. Przydatna na cele spożywcze i paszowe. Wysoki i stabilny plon nasion w latach. Termin kwitnienia i dojrzewania średni. Rośliny niewylegające do zbioru. Duża odporność na pękanie strąków i osypywanie nasion.
Aktualny wzorzec COBORU !!!
Producent nasion:
Podstawowe zalecenia agrotechniczne
Wymagania glebowe i przedplon
Wysokie i najwierniejsze plony uzyskuje się na glebach mocniejszych o odczynie obojętnym, w dobrej kulturze (niezaperzone), o uregulowanych stosunkach wodnych. Szczególnie przydatne do uprawy są gleby kl. bonit. I - IVa. Stanowisko w płodozmianie: min. 3 lata po oborniku i 4-5 lat po strączkowych.
Uprawa roli
Bardzo duży wpływ na wysokość plonu ma dobra uprawa gleby. Po zbiorze przedplonu należy wykonać zespół uprawek pożniwnych. Przed orką zimową zastosować nawożenie fosforowo - potasowe. Wczesną wiosną, gdy pozwoli stan uwilgotnienia pola, wykonać uprawki przedsiewne, a także nawożenie startowe azotem.
Siew
Optymalny termin siewu, w zależności od przebiegu pogody, przypada w okresie 20 III - 15 IV. Rozstawa międzyrzędzi 12 - 20 cm, głębokość 4 - 6 cm. Gęstość siewu jest zróżnicowana i dla każdej odmiany podana jest przy jej opisie. Kwalifikowany materiał siewny pochodzący ze sprawdzonego źródła, powinien być, w przypadku gdy na danym polu przez kilkanaście lat nie uprawiano strączkowych zaprawiony Nitraginą. Po siewie należy wyzbierać kamienie.
Nawożenie
Nawożenie fosforowo-potasowe należy stosować jesienią, wg zaleceń Stacji Chemiczno-Rolniczej. Przeciętnie stosuje się 70-80 kg P2O5/ha oraz 80-90 kg K2O/ha, a także dawkę startową azotu w wysokości do 30 kg N/ha (przed siewem).
źródło: www.hrsmolice.pl