Facelia Stala kwalifikat C1 1 kg
- Facelia błękitna (Phacelia tanacetifolia), inaczej wiązanka wrotyczowa, uprawiana jest jako międzyplon ścierniskowy, na paszę i nawóz zielony.
Charakterystyka
To jednoroczna roślina o krótkim okresie wegetacyjnym wynoszącym 90–110 dni w zależności od warunków pogodowych. Osiąga najczęściej wysokość 40–70 cm, choć zdarza się przy sprzyjających warunkach, że dorasta do 1 m. Ma ciekawe, zrosłopłatkowe, błękitne, pachnące kwiaty, wabiące pszczoły, stąd jest jedną z 20 najpopularniejszych miododajnych roślin. Kwitnie przez 6–8 tygodni, co jest korzystne dla owadów zapylających, lecz mniej przydatne w uprawie na nasiona.
Uprawiana głównie na paszę i nawóz zielony, rzadziej na nasiona, jest również uznawana za roślinę fitosanitarną – ogranicza występowanie w glebie mątwika burakowego. Ponadto nie porażają jej choroby i szkodniki, gdyż jej rodzaj jest jedynym przedstawicielem rodziny faceliowatych – nie ma pokrewieństwa z żadnymi gatunkami uprawianych roślin.
Wymagania uprawowe
Posiada stosunkowo małe wymagania glebowe, rośnie dobrze nawet na lekkich glebach, lecz wyższe plony daje na glebach żyznych, nie toleruje za to gleb zaskorupiających się, ciężkich i gliniastych. Woli ziemię lekko kwaśną lub o odczynie zbliżonym do obojętnego, w przedziale pH=5,6–8,5.
Przy uprawie facelii zalecane jest nawożenie (na 1 ha) 70–100 kg N, 60–80 kg P2O5i 60–80 kg K2O. Fosfor i potas stosujemy przedsiewnie, natomiast azot albo całościowo przed siewem, albo w dwóch równych dawkach przed siewem i po wzejściu roślin. Początkowy wzrost facelii jest wolny, warto pamiętać, że po drugiej dawce azotu zaczyna ona jednak szybko i silnie się rozwijać.
Odmiany
W krajowym rejestrze znajduje się 7 odmian facelii. Są to: Anabela, Angelia, Asta, Atara, Lisette, Natra oraz Stala. Różnią się one głównie wyglądem nasion, plonowaniem, wymaganiami oraz przeznaczeniem uprawy.
Uprawa – zmianowanie i siew
Dobrym przedplonem dla facelii uprawianej na zielonkę czy nawóz są przede wszystkim zboża, dla uprawianej na nasiona – rośliny okopowe. Sama stanowi dobry przedplon dla większości roślin uprawnych. Ponadto, jak już wyżej wspomniano, ogranicza rozwój mątwika burakowego w glebie.
Uprawiana najczęściej w międzyplonie ścierniskowym po zbożach, na zasobnych glebach wysiewana w ilości 8–10 kg nasion/ha, a na słabszych 10–15 kg/ha. Facelię możemy siać w rozstawie rzędów 11 cm lub 20–25 cm, pamiętając, że uprawa w węższych międzyrzędziach ograniczy wyrastanie chwastów, z kolei w szerszych pozwoli na wygodniejsze pielęgnowanie roślin i rozrastanie się ich.
źródło: www.rynek-rolny.pl