- Mieszanka traw o uniwersalnym zastosowaniu. Charakteryzuje się szybkimi wschodami i dobrym zadarnianiem.
Skład mieszanki:
- Życica trwała Solen: 20 %
- Życica mieszańcowa Gala: 25 %
- Życica wielokwiatowa Turtetra: 40 %
- Życica westerwolldzka Koga: 15 %
Instrukcja zakładania trawnika:
Przygotowanie podłoża
Przed przystąpieniem do założenia trawnika należy:
- zniszczyć stary trawnik mechanicznie lub chemicznie przy pomocy herbicydów
- jeżeli to możliwe cały teren nawozimy ziemią kompostową bądź też mieszamy wierzchnią warstwę z torfem odkwaszonym, dobrze jest też wysiać wapno w celu poprawy pH gleby
- wysiewamy nawóz wieloskładnikowy, dawka uzależniona jest od rodzaju nawozu oraz zasobności gleby
- przekopać lub przeorać glebę na głębokość 20 - 25 cm
- wyrównać teren i następnie uwałować podłoże.
Po zwałowaniu odczekać ok. dwóch tygodni. Jeżeli w ziemi było dużo nasion chwastów zaczną one kiełkować, warto wtedy ponownie wykonać oprysk herbicydem (w zasadniczy sposób ograniczymy wtedy wystąpienie zachwaszczenia w przyszłym trawniku)
Wysiew nasion
Siew nasion zaczynamy po upływie ok. dwóch tygodni od czynności przygotowawczych. Norma wysiewu 1 kg nasion na 40 m2. Trawniki można zakładać od początku kwietnia do końca września. Przed siewiem należy spulchnić glebę grabiami aby powstały bruzdy, w które wpadną nasiona. Nasiona podzielić na dwie części i wysiewać na krzyż. Wysiewu dokonujemy ręcznie lub siewnikiem. Po siewie w celu przykrycia i wymieszania nasion z glebą obsiany teren zagrabiamy i powtórnie wałujemy. Wysiew nasion należy wykonać w glebę wilgotną, najlepiej przed spodziewanymi opadami.
Pielęgnacja
Do momentu wschodów tj. przez ok. 1 - 3 tygodni należy glebę często zraszać, a w czasie suszy podlewać. W późniejszym okresie należy zapewnić ciągłe uwilgotnienie gleby w czasie fazy wzrostu, tj. około 6 tygodni. Pierwsze koszenie wykonujemy, gdy trawa osiągnie wysokość 10-12 cm. Skracamy ją wówczas do 7 cm. Kolejne koszenie wykonujemy gdy trawa ma 8-10 cm, skracając ją do 5-6 cm. Dobry efekt dekoracyjny uzyskujemy stosując częste koszenie. W okresie wzmożonego wzrostu traw należy stosować nawozy do trawników, wg instrukcji na opakowaniu nawozu. Nie stosować nawożenia na mokre rośliny. Nawożenie przerywamy około połowy września lub przed spodziewanymi przymrozkami. W prawidłowo pielęgnowanym trawniku rozwój chwastów jest ograniczony poprzez silny rozwój traw. W przypadku wystąpienia zachwaszczenia należy stosować herbicydy, ściśle wg instrukcji na opakowaniu preparatu.