Jęczmień ozimy SU Midnight kwalifikat C1
- Odmiana wielorzędowa jęczmienia ozimego. SU MIDNIGHT osiągnął najwyższe wyniki plonowania w doświadczeniach rejestrowych i porejestrowych COBORU w 2021 to 107% czyli 91,5 dt/ha na obu poziomach agrotechniki.
Hodowla nasion: Saaten Union
SU MIDNIGHT odmiana wielorzędowa jęczmienia ozimego. SU MIDNIGHT osiągnął najwyższe wyniki plonowania w doświadczeniach rejestrowych i porejestrowych COBORU w 2021 to 107% czyli 91,5 dt/ha na obu poziomach agrotechniki. Polecany na wszystkie jęczmienne stanowiska, w szczególności na regiony ze słabszą glebą i trudniejszymi warunkami pogodowymi takimi jak susza. Jedna z najwyższych zimotrwałość 5 pkt. wg COBORU, pozwala na jej siew we wszystkich regionach Polski. Typ kompensacyjny, o średnio wczesnej dojrzałości. Swój plon odmiana buduje poprzez długie kłosy i bardzo wysoką masę tysiąca nasion. SU MIDNIGHT to bardzo zdrowa odmiana która posiada bardzo bogaty pakiet genów odpornościowych na choroby wirusowe takie jak wirus łagodnej mozaiki jęczmienia (BaMMV) oraz wirus żółtej mozaiki jęczmienia typu 1 i 2 (BaYMV-1, BaYMV-2). Dodatkowym jej atutem jest bardzo wysoka tolerancja na wyleganie i łamliwość źdźbła co ułatwia zbiór i zapobiega stratom w plonie.
Właściwości
- Wczesny termin dojrzewania,
- Wysoki wigor, typ kompensacyjny
- Ponadprzeciętny plon zarówno na A1 jak i A2
- Wysoka plastyczność odmiany w różnych środowiskach, także w ekologii
- Bardzo wysoka zimotrwałość 5 pkt. wg skali COBORU
- Bardzo wysoka tolerancja na wyleganie i łamliwość źdźbła
- Wysoka waga hektolitra
Charakterystyka odmiany
Norma wysiewu
Termin wysiewu | Wrzesień |
---|---|
Wczesny siew | 220-240 ziaren/m² |
Optymalny siew | 240-260 ziaren/m² |
Późny siew | 290-330 ziaren/m² |
OGÓLNE ZALECENIA UPRAWOWE
WYMAGANIA GLEBOWE I PRZEDPLON
Jęczmień ozimy jest najmniej zimotrwały ze zbóż i bez pokrywy śnieżnej znosi mrozy do -10 o C. Najlepsze plony jęczmień daje na glebach żyznych o dobrej strukturze. Może być uprawiany na glebach kompleksu żytniego dobrego o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym (pH 5,5-7). Najlepszymi przedplonami do uprawy są: rośliny strączkowe, rzepak ozimy oraz wczesne ziemniaki.
UPRAWA ROLI
Sposób przygotowania stanowiska zależy od zwięzłości gleby, przedplonu , uwilgotnienia gleby oraz maszyn jakimi dysponuje gospodarstwo. Po przedplonach wcześnie schodzących z pola należy wykonać pełny zespół upraw pożniwnych. Po przedplonach późno schodzących z pola można wykonać talerzowanie i orkę siewną. Wybór metody uprawy gleby powinien zapewnić terminowy siew i równomierne wschody nasion.
SIEW
Duży wpływ na poziom plonowania ma optymalny termin siewu , który uzależniony jest od warunków klimatyczno-glebowych oraz przebiegu pogody w danym roku . Na glebach żyźniej- szych może on być nieco późniejszy, natomiast na glebach słabszych powinien być wcześniejszy .W zależności od regionu przypada pomiędzy 10 a 25 września . Opóźnienie siewu wpływa negatywnie na jakość i wysokość plonu . Dobór odpowiedniej ilości wysiewu uzależniony jest od wymagań odmianowych, kompleksu glebowego oraz terminu siewu . Zalecany wysiew to 350-450 nasion na m2 w zależności od warunków siewu. W przypadku opóźnionego siewu zaleca się zwiększenie normy wysiewu o 10 %. Norma wysiewu (kg/ha) zróżnicowana jest w dużym stopniu od masy tysiąca nasion (MTN), dlatego należy ją każdorazowo wyliczyć wg podanego wzoru:
masa tysiąca ziaren [g] x norma wysiewu [szt./m2]/zdolność kiełkowania [%]
Głębokość siewu : 3-5cm w rozstawie 10-15 cm . Zbyt głęboki siew powoduje nadmierne wydłużenie międzywęźla korzeniowego i opóźnienie rozwoju siewek od kilku do kilkunastu dni.
NAWOŻENIE
Optymalny odczyn gleby dla pszenżyta wynosi 5,5-7 pH . Gleby o niższym pH powinny być wapnowane. Wysokość nawożenia mineralnego uzależniona jest od zasobności gleby, stanowiska i przewidywanego plonu dlatego powinno się przeprowadzać systematyczne badanie zasobności gleby. Jęczmień ozimy z uwagi na słaby system korzeniowy ma duże wymagania nawozowe zwłaszcza na glebach słabszych. Nawozy fosforowe i potasowe należy stosować w całości przed- siewnie. W zależności od zasobności gleby powinny wynosić 50-80 kg/ha P 205 i 80-120 kg/ha K20. Nawożenie azotowe stosuje się w zależności od jakości gleby, przedplonu i spodziewanego zbioru i wynosi 80-100 kg czystego składnika na 1 ha . Na glebach słabszych 1/3 dawki stosować jesienią przed siewem jęczmienia a 2/3 w dwóch dawkach : połowę dawki przed ruszenia wegetacji a drugą dawkę w początku strzelania w źdźbło. W okresie wegetacji stosować w zależności od potrzeb nawożenie nalistne.
OCHRONA ROŚLIN
Zwalczanie chwastów, chorób i szkodników przeprowadzać zgodnie z zaleceniami Instytutu Ochrony Roślin a także z instrukcją(etykietą) znajdującą się na opakowaniu .
Przy intensywnym nawożeniu azotem stosować regulatory wzrostu.