- Roślina wieloletnia, miododajna, ozdobna, lecznicza. Ma zwarty pokrój krzaczastej kępy. Ta mała krzewinka z drzewiastymi łodygami, osiąga wysokość 15-60cm.
Roślina wieloletnia, miododajna, ozdobna, lecznicza. Ma zwarty pokrój krzaczastej kępy. Ta mała krzewinka z drzewiastymi łodygami, osiąga wysokość 15-60cm. Liście lawendy lekarskiej są bardzo wąskie, o kolorze szarozielonym, długości 2-5cm. Kwiaty są małe, koloru jasno niebieskiego, silnie pachnące. Lawenda w ogrodzie nadaje się na obwódki ścieżek, rabaty, tarasy i balkony, ogródki skalne. Lawenda potrzebuje słoneczne stanowiska, gleby przepuszczalne, z dużą zawartością wapnia. Nie lubi podmokłego gruntu i przeciągów. Z powodu zapachu lawenda wabi do siebie pszczoły, trzmiele i motyle, a odstrasza komary i mszyce.
Jednym z podstawowych zabiegów dotyczących pielęgnacji lawendy w ogrodzie jest jej przycinanie. Młode, nierozkrzewione lawendy skraca się o połowę w pierwszym roku wzrostu. Takie cięcie sprawi, że wypuszczą dużo nowych pędów u podstawy, tworząc gęstą koronę. Wiosną, w marcu lub kwietniu, przycina się chore, złamane, wybujałe lub uszkodzone gałązki lawendy. Pozostałe przycina się tak, by nadać roślinie regularny krzaczasty kształt i pobudzić powstawanie nowych pędów. Lawendę należy regularnie, co roku, przycinać nie dopuszczając do jej nadmiernego zdrewnienia. Systematycznie formowane rośliny będą zwarte i gęste, a przez to mniej podatne na niszczycielskie działanie śniegu.
Lawenda lekarska ma właściwości relaksujące ciało i umysł. To świetny środek uspokajający oraz dobry środek na napięciowe bóle głowy, migrenę, palpitacje oraz bezsenność, działa pomocnie na układ trawienny, łagodzi wzdęcia brzucha, nudności, niestrawności pokarmowe, wzmacnia apetyt.
Wysiew: IV-VI/IX-X
Sadzenie: VII-IX
Rozstawa: 40x60 cm
Wysokość: 50-70 cm
Kwitnienie: VI-X
Stanowisko: słoneczne
Liczba nasion: 1050-1100szt. w gramie
Opakowanie: 0,2 g