Fernando Forte 300 EC 1 L
- Środek chwastobójczy w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej, stosowany nalistnie, przeznaczony jest do selektywnego powschodowego zwalczania jednorocznych i wieloletnich chwastów dwuliściennych na użytkach zielonych.
Zawartość substancji czynnych:
fluroksypyr (związek z grupy pochodnych kwasów pirydynokarboksylowych) – 150 g/l (14,68%)
trichlopyr (związek z grupy pochodnych kwasów pirydynokarboksylowych) – 150 g/l (14,68%)
DZIAŁANIE NA CHWASTY
Fernando Forte 300 EC jest herbicydem selektywnym o działaniu układowym pobieranym przez liście chwastów, w mniejszym stopniu przez ich korzenie. Po wchłonięciu jest szybko transportowany do tkanek merystematycznych części nadziemnej i korzeni. Środek wnika do wnętrza chwastów najpóźniej w ciągu godziny od zastosowania. Opady deszczu po tym okresie nie obniżają jego skuteczności.
Pierwszym objawem działania herbicydu jest zatrzymanie wzrostu chwastów, następnie chwasty ulegają deformacji, powstają chlorozy prowadzące do nekroz i zamierania. Objawy działania na chwasty są widoczne po 5-7 dniach po zabiegu.
W warunkach optymalnych, tzn. podczas ciepłej i wilgotnej pogody, efekt działania jest szybszy. W niższych temperaturach (minimalna temperatura dobowa około 8°C) całkowite zniszczenie chwastów następuje po około 3-5 tygodniach. Intensywny wzrost chwastów, ciepła pogoda i dostatecznie wilgotna gleba przyśpieszają działanie środka. Chłodna pogoda opóźnia działanie środka, ale nie obniża jego skuteczności.
W warunkach długotrwałej suszy albo przymrozków skuteczność działania środka może ulec obniżeniu.
Chwasty roczne są najbardziej wrażliwe na działanie środka, od fazy 2 liści do początku fazy rozety, chwasty wieloletnie od fazy 6 - 8 liści (rozeta liści) do fazy początku strzelania w pędy.
Chwasty wieloletnie, wczesną wiosną oraz w trakcie odrastania po skoszeniu lub wypasaniu, charakteryzują się niewielką masą części nadziemnej w stosunku do korzeni, co może mieć wpływ na obniżenie skuteczności zabiegu. Wytworzenie przez chwasty, zwłaszcza wieloletnie, dostatecznej powierzchni liściowej w stosunku do ich masy korzeniowej, zapewnia wchłonięcie właściwej ilości preparatu do tkanek.
Chwasty wrażliwe: babka lancetowata (do 8 liści), gwiazdnica pospolita, krwawnik pospolity, mniszek lekarski, pokrzywa zwyczajna, szczaw zwyczajny.
Chwasty średnio wrażliwe: ostrożeń polny.
Chwasty średnio odporne: jaskier rozłogowy.
STOSOWANIE ŚRODKA
Użytki zielone
Termin stosowania: Środek stosować w okresie intensywnego wzrostu traw i chwastów, najlepiej wiosną w początkowym okresie ich wegetacji. Jeśli ruń została skoszona lub wypasana zwierzętami, należy odczekać 2 - 3 tygodnie do czasu jej odrośnięcia, nie później jednak, niż do osiągnięcia przez trawy wysokości 25 cm.
Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 2,0 l/ha.
Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 1,0 – 2,0 l/ha.
Dobrać dawkę środka wg wrażliwości dominujących gatunków chwastów będących celem zabiegu chwastobójczego. Wyższą z zalecanych dawek należy stosować w celu zwalczania chwastów wieloletnich.
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym : 1.
Zalecana ilość wody: 200 - 300 l/ha.
Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.
UWAGA:
Użytki zielone, w wysokim stopniu zachwaszczone wieloletnimi chwastami oraz o dużej liczbie nasion chwastów w glebie, mogą wymagać powtórnego zabiegu w roku następnym, w celu zapewnienia długotrwałego efektu działania preparatu.
Na tym samym polu nie stosować tego ani żadnego innego produktu zawierającego trichlopyr w dawce łącznej w ciągu roku przekraczającej 480 g substancji czynnej na ha.
Okres od ostatniego zastosowania środka do dnia zbioru rośliny uprawnej (okres karencji):
użytki zielone - 7 dni.
Zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (Dz. U. 2020, poz. 2097) od 26.11.2015 środki ochrony roślin przeznaczone dla użytkowników profesjonalnych będą mogły być sprzedawane osobom, które:
1) ukończyły szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin w Rzeczypospolitej Polskiej potwierdzone zaświadczeniem o ukończeniu tego szkolenia, lub
2) ukończyły szkolenie w zakresie doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin w Rzeczypospolitej Polskiej potwierdzone zaświadczeniem o ukończeniu tego szkolenia, lub
3) ukończyły szkolenie w zakresie integrowanej produkcji roślin potwierdzone zaświadczeniem o ukończeniu tego szkolenia, lub,
4) nie wcześniej niż przed upływem 5 lat, przed nabyciem tych środków, ukończyły szkolenie wymagane od użytkowników profesjonalnych w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w państwie będącym stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, na podstawie przepisów obowiązujących w tym państwie, potwierdzone dokumentem o ukończeniu tego szkolenia, lub przedstawiły inny dokument wydany na podstawie przepisów obowiązujących w tym państwie, potwierdzający uzyskanie uprawnień do nabywania środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych.
Ze środków ochrony roślin mogą korzystać tylko osoby które ukończyły 18 lat.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa.
Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu.