- HERBICYD selektywny o działaniu układowym, stosowany nalistnie, w formie granul rozpuszczalnych w wodzie (SG).
- Zgodnie z klasyfikacją HRAC substancja czynna propoksykarbazon sodowy zaliczana jest do grupy B.
Zawartość substancji czynnej:
propoksykarbazon sodowy (związek z grupy sulfonyloaminokarbonylotriazolinonów) – 700 g/kg (70%).
DZIAŁANIE NA CHWASTY
Środek zawiera substancję czynną zaliczaną do inhibitorów syntazy acetylomleczanowej (ALS), co prowadzi do blokowania biosyntezy aminokwasów rozgałęzionych, a tym samym do zaburzeń w biosyntezie białek, co prowadzi do zahamowania wielu procesów życiowych, w tym głównie do zahamowania podziału komórek w tkankach merystematycznych powodując inhibicję wzrostu pędów i korzeni, a tym samym wstrzymując wzrost i rozwój chwastów.
Środek pobierany jest zarówno przez korzenie jak i liście chwastów i szybko transportowany w roślinie.
Środek działa skutecznie również na chwasty wschodzące kilka tygodni po zabiegu. Działa jednak powoli i pełen efekt chwastobójczy widoczny jest po upływie 4 - 6 tygodni od wykonania zabiegu.
- Chwasty wrażliwe: miotła zbożowa, perz właściwy, samosiewy rzepaku, tasznik pospolity, tobołki polne.
- Chwasty średniowrażliwe: owies głuchy.
- Chwasty odporne: większość chwastów dwuliściennych, w tym, chwasty dwuliścienne głęboko korzeniące się.
STOSOWANIE ŚRODKA
Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy polowych.
Pszenica ozima, pszenżyto ozime
Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 100 g/ha.
Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 60 – 100 g/ha.
UWAGA:
- w przypadku zwalczania miotły zbożowej i pozostałych wrażliwych chwastów jednoliściennych oraz w celu ograniczanie rozwoju perzu właściwego należy stosować dawkę 60 g/ha;
- w przypadku zwalczanie perzu właściwego na stanowiskach silnie zachwaszczonych, gdy gatunek ten jest dominującym chwastem na plantacji należy stosować dawkę 100 g/ha.
Termin stosowania: środek stosować na wiosnę po ruszeniu wegetacji zbóż do końca fazy krzewienia (BBCH˂29).
Środek stosować na intensywnie rosnące chwasty. Najlepszy efekt chwastobójczy uzyskuje się w fazie wschodów do fazy 2 - 4 rozkrzewień chwastów jednoliściennych.
W przypadku konieczności zwalczania perzu właściwego zabieg wykonać, gdy rośliny perzu mają 2 - 3 liście (5 - 15 cm wysokości).
Zalecana ilość wody: 200 - 300 l/ha.
Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1.
Pszenica jara
Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 60 g/ha.
Termin stosowania: środek stosować w fazie krzewienia zbóż (BBCH 20-29), najlepiej w stadium pełni krzewienia.
Środek stosować na intensywnie rosnące chwasty. Najlepszy efekt chwastobójczy uzyskuje się, gdy owies głuchy lub pozostałe gatunki chwastów wrażliwych osiągnęły fazę wschodów do fazy 2 - 4 liści.
Zalecana ilość wody: 200 - 300 l/ha.
Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1.
NASTĘPSTWO ROŚLIN
Na polach gdzie stosowano Attribut 70 SG nie wysiewać rzepaku ozimego jako rośliny następczej.
Po wykonaniu orki na głębokość 10-15 cm jako roślinę następczą można uprawiać jęczmień ozimy. Bez orki po wykonaniu uprawek pożniwnych można uprawiać pozostałe zboża i facelię.
W przypadku wcześniejszego zaorania plantacji opryskiwanej środkiem Attribut 70 SG (w wyniku wymarznięcia roślin lub uszkodzenia przez choroby i szkodniki) po wykonaniu orki na głębokość 20 cm po 30 dniach od ostatniego zabiegu środkiem na polu tym można uprawiać pszenicę jarą.
Okres od ostatniego zastosowania środka do dnia zbioru rośliny uprawnej (okres karencji):
Nie wymagany
Zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (Dz. U. 2020, poz. 2097) od 26.11.2015 środki ochrony roślin przeznaczone dla użytkowników profesjonalnych będą mogły być sprzedawane osobom, które:
1) ukończyły szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin w Rzeczypospolitej Polskiej potwierdzone zaświadczeniem o ukończeniu tego szkolenia, lub
2) ukończyły szkolenie w zakresie doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin w Rzeczypospolitej Polskiej potwierdzone zaświadczeniem o ukończeniu tego szkolenia, lub
3) ukończyły szkolenie w zakresie integrowanej produkcji roślin potwierdzone zaświadczeniem o ukończeniu tego szkolenia, lub,
4) nie wcześniej niż przed upływem 5 lat, przed nabyciem tych środków, ukończyły szkolenie wymagane od użytkowników profesjonalnych w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w państwie będącym stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, na podstawie przepisów obowiązujących w tym państwie, potwierdzone dokumentem o ukończeniu tego szkolenia, lub przedstawiły inny dokument wydany na podstawie przepisów obowiązujących w tym państwie, potwierdzający uzyskanie uprawnień do nabywania środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych.
Ze środków ochrony roślin mogą korzystać tylko osoby które ukończyły 18 lat.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa.
Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu.