- Preparat Siltac EC należy zastosować w momencie pojawienia się pierwszych kolonii szkodników. W razie potrzeby zabieg powtórzyć po około 5 – 7 dniach lub później, gdy pojawią się następne kolonie.
Ze względu na specyfikę działania preparatu zabieg należy wykonać dokładnie, pokrywając cieczą użytkową wszystkie miejsca, gdzie żerują szkodniki. W przypadku przędziorków ważne jest opryskanie górnej i dolnej strony liści.
Siltac EC działa tylko interwencyjnie - gdy zostanie naniesiony bezpośrednio na żerujące szkodniki. Nie posiada właściwości zapobiegawczych. Z tego powodu, nie stosuje się preparatu profilaktycznie, tj. przed pojawieniem się szkodników.
Ze względu na fizyczny sposób działania nie powoduje selekcji ras szkodników odpornych na preparat.
Może być stosowany co roku, wielokrotnie w sezonie bez obawy spadku skuteczności. W przypadku częstego stosowania preparatu, pomiędzy trzecim a czwartym zabiegiem, należy zachować co najmniej 2-tygodniowy odstęp czasu.
Zakres stosowania oraz zalecane stężenia
Drzewa i krzewy owocowe
mszyce, przędziorki, larwy miseczników, ograniczanie liczebności miodówek
Zalecane stężenie:
0,15 % (150 ml preparatu w 100 l wody)
Zalecana ilość wody:
500 - 750 l / ha
Ograniczenia w stosowaniu:
Jabłoń – w niektórych przypadkach i na niektórych odmianach preparat, stosowany w trakcie dorastania i dojrzewania jabłek, może powodować plamistości na skórce owoców.
Rośliny w fazie kwitnienia – na niektórych gatunkach może powodować uszkodzenia płatków kwiatowych.
Eliminowanie form zimujących przędziorka owocowca w jabłoni SILTAC EC bardzo skutecznie eliminuje przędziorka owocowca w zabiegach wczesnowiosennych. Zabieg należy wykonać w fazie wylęgania larw z zimujących jaj - najlepiej w fazie zielonego pąka do początków fazy różowego pąka.
Warzywa
mszyce, przędziorki, ograniczanie liczebności wciornastków i mączlika szklarniowego
Zalecane stężenie:
0,15 %(150 ml preparatu w 100 l wody)
Ilość cieczy użytkowej
Ilość cieczy użytkowej do zabiegu dobrać w zależności od wielkości roślin tak, aby zapewnić dokładne ich pokrycie preparatem.
Ograniczenia w stosowaniu:
Pomidor – na niektórych odmianach może uszkadzać blaszki liściowe.
Rośliny w fazie kwitnienia - na niektórych gatunkach może powodować uszkodzenia płatków kwiatowych.
Rośliny ozdobne
mszyce, przędziorki, larwy miseczników, ograniczanie liczebności wciornastków i mączlika szklarniowego
Zalecane stężenie:
0,1% - 0,15 % (100 - 150 ml preparatu w 100 l wody)
Ilość cieczy użytkowej
Ilość cieczy użytkowej do zabiegu dobrać w zależności od wielkości roślin tak, aby zapewnić dokładne ich pokrycie preparatem.
Aby ograniczyć ryzyko uszkodzeń roślin ozdobnych wrażliwych na SILTAC EC- preparat można zastosować w obniżonym stężeniu (0,1% - 0,12% ) i w razie potrzeby powtórzyć zabieg 1-2 razy, co 7-10 dni.
Ograniczenia w stosowaniu:
Żywotnik (Thuja) – na niektórych odmianach może powodować drobne uszkodzenia łusek.
Rośliny w fazie kwitnienia – na niektórych gatunkach może powodować uszkodzenia płatków kwiatowych.
W przypadku innych roślin – Przed zastosowaniem preparatu konieczne są próbne testy w celu wykluczenia fitotoksyczności.
Zboża ozime i jare
mszyce
Zalecane stężenie:
0,15 % (150 ml preparatu w 100 l wody)
Zalecana ilość wody:
200 l / ha
Przy bardzo dużym nasileniu występowania mszyc, stężenie preparatu można zwiększyć do 0,2 %.
UWAGA: NIE PRZEKRACZAĆ ZALECANYCH STĘŻEŃ ORAZ ILOŚCI WODY NA HEKTAR !!!
Zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (Dz. U. 2020, poz. 2097) od 26.11.2015 środki ochrony roślin przeznaczone dla użytkowników profesjonalnych będą mogły być sprzedawane osobom, które:
1) ukończyły szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin w Rzeczypospolitej Polskiej potwierdzone zaświadczeniem o ukończeniu tego szkolenia, lub
2) ukończyły szkolenie w zakresie doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin w Rzeczypospolitej Polskiej potwierdzone zaświadczeniem o ukończeniu tego szkolenia, lub
3) ukończyły szkolenie w zakresie integrowanej produkcji roślin potwierdzone zaświadczeniem o ukończeniu tego szkolenia, lub,
4) nie wcześniej niż przed upływem 5 lat, przed nabyciem tych środków, ukończyły szkolenie wymagane od użytkowników profesjonalnych w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w państwie będącym stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, na podstawie przepisów obowiązujących w tym państwie, potwierdzone dokumentem o ukończeniu tego szkolenia, lub przedstawiły inny dokument wydany na podstawie przepisów obowiązujących w tym państwie, potwierdzający uzyskanie uprawnień do nabywania środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych.
Ze środków ochrony roślin mogą korzystać tylko osoby które ukończyły 18 lat.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa.
Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu.