- Mieszanka zbożowa przygotowana przez Centralę Nasienną Kielce z wysokiej jakości nasion. Pakowane w worki 25kg. Kwalifikat C1. W skład mieszanki wchodzą: pszenica (34%), jęczmień (33%), owies (33%).
Norma wysiewu: 160 kg/ha
W strukturze zasiewów mieszanki zbożowe stanowią ok. 16 proc., zajmując obszar 1,34-1,45 mln ha. Duże zainteresowanie uprawą mieszanek związane jest z ich wierniejszym plonowaniem w stosunku do zasiewów czystych zbóż. W przypadku niesprzyjających warunków pogodowych i glebowych dla jednego gatunku, drugi znajduje korzystniejsze warunki i zwiększa poziom plonowania, rekompensując niższy plon pierwszego komponenta. W innych warunkach może być odwrotnie i dzięki temu stabilizuje się plon mieszanki w wieloleciu oraz w przestrzeni danego rejonu uprawy.
Wierności plonowania sprzyja także niższa podatność mieszanek na choroby i wyleganie oraz lepsza konkurencyjność w stosunku do chwastów.
Ograniczenie występowania chorób roślin w mieszance jest efektem zmniejszenia ilości i rozrzedzenia tkanki roślinnej podatnej na daną chorobę oraz oddziaływania gatunku odpornego na tę chorobę (głównie dotyczy to owsa) jako bariery fizycznej zapobiegającej rozprzestrzenianiu się materiału zakaźnego w łanie. Podobny mechanizm biologiczny warunkuje mniejszą podatność mieszanek na porażenie przez szkodniki. Owies i pszenica, jako odporniejsze na wyleganie, są roślinami podporowymi dla jęczmienia i pszenżyta. Dzięki różnemu pokrojowi roślin występujących w mieszance, wykazują one lepszą konkurencyjność względem chwastów. W Polsce (na tle krajów Europy) występuje największe zróżnicowanie jakości gleby na małej powierzchni (mozaikowatość pól), na co mieszanki są bardziej tolerancyjne niż czyste zasiewy zbóż. Ponadto mieszanki nie wymagają dużych nakładów na ochronę roślin i nawożenie.
W praktyce, mieszanki zbożowe przeznacza się wyłącznie na paszę.
źródło: www.farmer.pl