- Stabilan 750 SL jest środkiem z grupy regulatorów wzrostu w formie koncentratu rozpuszczalnego w wodzie. Stabilan 750 SL stosuje się w celu zapobiegania wyleganiu pszenicy ozimej, pszenicy jarej, pszenżyta ozimego, żyta ozimego, owsa oraz rzepaku ozimego.
Zawartość substancji czynnej:
chlorek chloromekwatu (związek z grupy czwartorzędowych soli amoniowych) - 750 g/l (65,56%).
OPIS DZIAŁANIA
Stabilan 750 SL jest środkiem z grupy regulatorów wzrostu w formie koncentratu rozpuszczalnego w wodzie. Stabilan 750 SL stosuje się w celu zapobiegania wyleganiu pszenicy ozimej, pszenicy jarej, pszenżyta ozimego, żyta ozimego, owsa oraz rzepaku ozimego.
Stabilan 750 SL hamuje wzrost, skraca i usztywnia źdźbło zbóż, w rezultacie zapobiegając ich wyleganiu. Pod wpływem środka rośliny wykształcają grubsze i szersze blaszki liściowe o ciemnozielonym zabarwieniu. Skrócenie źdźbła nie wpływa ujemnie na wielkość kłosa i wykształcenie ziarna. Zastosowanie środka ułatwia mechaniczny zbiór. Zapobiega powstawaniu strat wynikających ze słabego wykształcenia ziarna i jego porastania.
Stabilan 750 SL zastosowany jesienią hamuje wzrost i ogranicza wyleganie rzepaku ozimego, zwiększa ilość rozgałęzień i łuszczyn na jednej roślinie, co wpływa korzystnie na plonowanie.
Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu opryskiwaczy polowych.
STOSOWANIE ŚRODKA
Środek stosuje się na glebach żyznych, intensywnie nawożonych azotem, a także w warunkach glebowo - klimatycznych, w których istnieje ryzyko wylegania.
Pszenica ozima
Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 2,0 l/ha
Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania:
- odmiany skłonne do wylegania: 1,8-2,0 l/ha.
- odmiany mniej podatne na wyleganie: 1,2-1,8 l/ha.
Wyższe z zalecanych dawek stosować w warunkach sprzyjających wyleganiu pszenicy.
Termin stosowania:
Opryskiwać na początku fazy strzelania w źdźbło, do momentu kiedy pierwsze kolanko jest widoczne (lub wyczuwalne) w odległości 1 cm od węzła krzewienia (BBCH 30 - 31). Rośliny w tym okresie powinny mieć wysokość 15-20 cm.
Pszenica jara
Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 1,2 l/ha.
Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 1,2 l/ha.
Termin stosowania:
Opryskiwać na początku fazy strzelania w źdźbło, do momentu kiedy pierwsze kolanko jest widoczne (lub wyczuwalne) w odległości 1 cm od węzła krzewienia(BBCH 30 - 31). Rośliny w tym okresie powinny mieć wysokość 15-20 cm.
Pszenżyto ozime (odmiany o długiej słomie)
Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 2,0 l/ha.
Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 1,5 – 2,0 l/ha.
Wyższą z zalecanych dawek stosować w warunkach sprzyjających wyleganiu pszenżyta.
Termin stosowania:
Opryskiwać na początku fazy strzelania w źdźbło, gdy pierwsze kolanko jest co najmniej 1 cm nad węzłem krzewienia do momentu, gdy 2 kolanko jest co najmniej 2 cm nad kolankiem 1 (BBCH 31-32).
Żyto ozime
Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 2,0 l/ha.
Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 1,5 – 2,0 l/ha.
Wyższą z zalecanych dawek stosować w późniejszych terminach.
Termin stosowania:
Opryskiwać w fazie strzelania w źdźbło, od fazy pierwszego kolanka do fazy widocznego liścia flagowego, gdy liść flagowy jeszcze nie jest rozwinięty, kłos zaczyna pęcznieć (BBCH 31 – 37).
Owies
Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 1,5 l/ha.
Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 1,5 l/ha.
Termin stosowania:
Opryskiwać w fazie strzelania w źdźbło od fazy pierwszego do fazy piątego kolanka (BBCH 31-35).
Rzepak ozimy
Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,75 l/ha.
Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,5-0,75 l/ha.
Termin stosowania:
Opryskiwać rośliny jesienią, w fazie 4-6 liści rzepaku (BBCH 14-16).
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1.
Zalecana ilość wody: 200-300 l/ha.
Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.
Okres od ostatniego zastosowania środka do dnia zbioru rośliny uprawnej (okres karencji):
nie dotyczy
Zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (Dz. U. 2020, poz. 2097) od 26.11.2015 środki ochrony roślin przeznaczone dla użytkowników profesjonalnych będą mogły być sprzedawane osobom, które:
1) ukończyły szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin w Rzeczypospolitej Polskiej potwierdzone zaświadczeniem o ukończeniu tego szkolenia, lub
2) ukończyły szkolenie w zakresie doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin w Rzeczypospolitej Polskiej potwierdzone zaświadczeniem o ukończeniu tego szkolenia, lub
3) ukończyły szkolenie w zakresie integrowanej produkcji roślin potwierdzone zaświadczeniem o ukończeniu tego szkolenia, lub,
4) nie wcześniej niż przed upływem 5 lat, przed nabyciem tych środków, ukończyły szkolenie wymagane od użytkowników profesjonalnych w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w państwie będącym stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, na podstawie przepisów obowiązujących w tym państwie, potwierdzone dokumentem o ukończeniu tego szkolenia, lub przedstawiły inny dokument wydany na podstawie przepisów obowiązujących w tym państwie, potwierdzający uzyskanie uprawnień do nabywania środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych.
Ze środków ochrony roślin mogą korzystać tylko osoby które ukończyły 18 lat.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa.
Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu.