- JOSEK to mineralny nawóz zawierający jod i selen przeznaczony do biofortyfikacji roślin.
Biofortyfikacja – to wzbogacenie roślin uprawnych w korzystne dla ludzi i zwierząt związki żywieniowe. Celem jest wyprodukowanie żywności lub paszy, która posiada dodatkowy pozytywny wpływ na zdrowotność ludzi i zwierząt. Biofortyfikacja może być „paramedycznym narzędziem” dzięki któremu można pośrednio wpływać na poprawę stanu zdrowia ludzi i zwierząt.
Najważniejsze korzyści ze stosowania nawozu JOSEK:
- skuteczna biofortyfikacja roślin w jod i selen
- pozyskanie żywności i paszy zawierającej organiczne i bioprzyswajalne formy jodu oraz selenu
Stosowanie:
JOSEK polecany jest do stosowania w uprawach wszystkich gatunków roślin rolniczych, warzywniczych i sadowniczych w postaci oprysków dolistnych.
ROŚLINY ROLNICZE
Opryski dolistne:
Jednorazowa dawka nawozu: 0,5–1 l/ha. Ilość cieczy użytkowej: 150–300 l/ha
Termin stosowania:
Zboża: 2–3 zabiegi co 10–14 dni, od fazy kłoszenia do początku dojrzałości mlecznej
Kukurydza: 2 zabiegi co 10–14 dni od fazy 8 liścia do momentu, kiedy można wjechać jeszcze w pole
Ziemniak: 2-4 zabiegi co 10–14 dni od początku zawiązywania bulw do momentu osiągnięcia przez nie 70 % typowej masy
ROŚLINY WARZYWNICZE
Opryski dolistne:
Jednorazowa dawka nawozu: 0,5–1 l/ha. Ilość cieczy użytkowej: 150-400 l/ha
Termin stosowania: 2–4 opryski w trakcie okresu wegetacyjnego, co 10–14 dni. Zabiegi najlepiej rozpocząć w okresie wzrostu części użytkowej rośliny, natomiast w przypadku konieczności ograniczenia ilości zabiegów wykonać je w końcowych fazach rozwojowych (około 2–3 tygodnie przed zbiorem).
Fertygacja:
Do fertygacji zalecany jest roztwór zawierający 0,005 ml produktu /1 l wody (5 ml nawozu na 1000 l wody). W uprawach gruntowych stosować co 3-5 cykl fertygacyjny. W uprawach bezglebowych stosować kilkakrotnie w okresie wegetacji.
SADY I JAGODNIKI
Opryski dolistne:
Jednorazowa dawka: 0,5–1 l/ha. Ilość cieczy użytkowej: 400–750 l/ha
Termin stosowania: 2–4 opryski w trakcie okresu wegetacyjnego, co 10–14 dni. Zabiegi najlepiej rozpocząć w okresie wzrostu owoców, natomiast w przypadku konieczności ograniczenia liczby zabiegów wykonywać je w końcowych fazach rozwojowych (około 2–3 tygodni przed zbiorem).
Fertygacja:
Do fertygacji zalecany jest roztwór zawierający 0,005 ml produktu/1l wody (5 ml nawozu na 1000 l wody). W uprawach gruntowych stosować co 3–5 cykl fertygacyjny, zaczynając od zakończenia kwitnienia a kończąc na zbiorze owoców. W uprawach bezglebowych stosować z każdym cyklem fertygacyjnym.