- Polysulphate to nowy nawóz, o wysokiej zawartości siarki, dostępny w naturalnym stanie i wydobywany w Wielkiej Brytanii.
Wyjątkową zaletą jest jego dodatkowanaturalna zawartość innych składników pokarmowych. Polysulphate® pochodzi z polihalitowej warstwy skalnej, znajdującej się ponad 1000 m poniżej dna Morza Północnego u wybrzeży North Yorkshire w Wielkiej Brytanii. Złoża powstałe 260 milionów lat temu znajdują się na głębości 150-170 m poniżej pokładu potażu w kopalni Cleveland Potash Boulby Mine.
Główny pokład polihalitu osiągnięto we wrześniu 2010, wydobywając na powierzchnię pierwsze próbki. Szacuje się, że to źródło może zawierać ok. jeden miliard ton surowca
Polysulphate (nazwa handlowa tego polihalitowego nawozu) jest dostępny zarówno w postaci granulatu jak i proszku. Produkt granulowany o rozmiarze 2-4 mmm ma doskonałe właściwości rozrzutu i jest idealnym produktem do stosowania razem z nawozami azotowymi.
Skład:
- 48% SO3 w postaci siarczanu
- 14% K2O z siarczanu potażu
- 6% MgO z siarczanu magnezu
- 17% CaO z siarczanu wapnia
Korzyści płynące z potasu, magnezu i wapnia
Oprócz siarki, Polysulphate zawiera dodatkowo cenne składniki jakimi są potas (K2O), magnez (MgO)i wapń (CaO).
Potas powinien być regularnie wprowadzany do gleby w oparciu o analizy jej stanu i z racji usuwania go z pola wraz z plonem. Badania pokazały, że rezerwy w glebie ulegają zmniejszeniu, z coraz większą ilością gleb uprawnych osiągających wskaźnik 0 lub 1. Większość potasu w zebranym plonie zbóż jest w słomie. Tak więc gdy sprzedaż słomy jest zasadna ekonomicznie, należy zwiększyć dawkę potasu by uzupełnić niedobory. Potas w Polysulphate uzupełnia standardowe nawożenie.
Magnez jest często stosowany wyłącznie do niektórych upraw i warzyw dochodowych Ten makroskładnik jest częścią chlorofilu wszystkich roślin zielonych i jest niezbędny w procesie fotosyntezy. Jest usuwany w znaczących ilościach podczas zbiorów wszystkich upraw. Zastosowanie Polysulphate zapewni uzupełnienie tego składnika, który zazwyczaj bywa pomijany.
Czwartym składnikiem Polysulphate jest wapń, co oznacza, że nawóz ten nie zawiera innych składników niż takich o wartościach odżywczych. Wapń jest odpowiedzialny za prawidłowy podział komórek i wzmacnianie ścian komórkowych. Polysulphate pomaga zachować niezbędne rezerwy wapnia w glebie.
Polysulphate jest szczególnie odpowiedni dla upraw, które preferują niski poziom chlorków w glebie, takich jak tytoń, winogrona i inne owoce oraz tam gdzie pożądana jest wyższa zawartość suchej masy np. w ziemniakach.
Potrzeba zastosowania nawozu siarkowego
Jednak pomimo takich przykładów, stosowanie siarczanów w uprawach jest niewielkie. Tylko 42% zbóż otrzymuje systematyczne nawożenie. W rzepaku, pomimo potwierdzonych korzyści, tylko 65% upraw otrzymuje potrzebną ilość siarczanów. Chociaż korzyści odniosłyby prawie wszystkie uprawy, możliwym jest, że stosowanie nawozów z siarką zostało ograniczone ze względu na brak tanich, łatwych w stosowaniu nawozów siarczanowych.
W przeszłości rośliny uprawne i użytki zielone w uprzemysłowionych krajach nigdy nie wymagały stosowania siarki Palenie węglem zawsze dostarczało dużo siarki za pośrednictwem opadów atmosferycznych.
Regulacje dotyczące zanieczyszczeń spowodowały, że opad ten stanowi zaledwie ułamek tego co było dawniej. W rezultacie wielkie areały uprawianych pól mają niedobór siarki, szczególnie te o lżejszych glebach lub mniejszych opadach.
Azot (N) i siarka (S) są niezbędnymi składnikami białka roślinnego i zwierzęcego. W związku z tym, że siarka nie jest już łatwo dostępna z atmosfery, na obszarach gdzie stosuje się nawozy azotowe będzie występować potrzeba zastosowania równoważącego nawozu siarczanowego w celu zapewnienia wysokich plonów i ich jakości.
Działanie Polysulphate
Badania przeprowadzone w samodzielnych i niezależnych ośrodkach wykazały, że Polysulphate™ działa równie dobrze jak najlepsze dostępne źródła głównych jego składników. Jest dobrze przystosowany do rozrzutu na szerokości 24 metrów i więcej.
Doświadczenia z Polysulphate koncentrowały się na sprawdzeniu, czy jego główne składniki odżywcze - siarka, potas i magnez - są łatwo dostępne dla rośliny. Rośliny uprawiano w doniczkach i nawożono standardowymi źródłami czystych siarczanów potasu i magnezu lub nawozem Polysulphate.
Pobranie składników z nawozu Polysulphate przez rośliny było tak samo dobre jeśli nie lepsze niż ze standardowych nawozów stosowanych na polu. Wyniki potwierdzają skuteczność Polysulphate jako nawozu wieloskładnikowego.
Wydobądź to co najlepsze z Polysulphate
Polysulphate™ ma szereg istotnych zalet, które wśród nawozów siarczanowych czynią go dla rolników doskonałą ofertą. Polysulphate™ oferuje roślinom uprawnym wykorzystanie ich pełnego potencjału.
Główne cechy Polysulphate:
- Łatwo dostępny rozpuszczalny, w postaci siarczanów, do bezpośredniego użycia
- Nowa, granulowana postać siarki, oferująca elastyczność w indywidualnym dostosowaniu dawki do potrzeb danego pola
- Skoncentrowany, dzięki czemu ma małe wymagania dotyczące magazynowania, rozsiewa się go szybko
- Źródło potasu, magnezu i wapnia , co stanowi dodatkową zaletę
- Niska zawartość chlorków, co czyni go odpowiednim dla upraw wrażliwych na ten pierwiastek
- Nieszkodliwy dla środowiska, jako że jest stosowany w swojej naturalnej postaci -bez przetwarzania, produktów ubocznych, nie zakwasza gleby
- Pochodzący z Wielkiej Brytanii, z gwarancją bezpiecznych dostaw produktu o niskiej emisji dwutlenku węgla
Zalecenia dla roślin uprawnych
Polysulphate może być stosowany jednorazowo, wiosną na początku wegetacji. Celem jest dostosowanie zapotrzebowania roślin na siarkę do ich potrzeb co do azotu. Tam gdzie dawki azotu są różne, np. w systemach rolnictwa precyzyjnego, nawożenie Polysulphate może być indywidualnie zróżnicowane by jak najlepiej dostosować ilość siarki do ilości zastosowanego azotu.
Zboża i rośliny oleiste
- Stosować jako nawóz prosty na początku wiosennej wegetacji
- Łatwo dostępny, uprawa pobierze nawóz wraz z azotem w trakcie okresu wiosennej wegetacji
- Stosować dla roślin oleistych by zoptymalizować zbiory oraz syntezę białkai oleju
- Stosować w pszenicach chlebowych by zapewnić wysokiej jakości plony i białka w ziarnie
- Stosować w uprawie jęczmienia browarnego zapewniając wyższe plony o wysokiej jakości
Groch
- Stosować bezpośrednio do podłoża albo niedługo po wschodach
- Nawóz bez azotu, zapewniający uprawom łatwo przyswajalną siarkę
- Wykorzystywany przez roślinę we wczesnym stadium, by stymulować proces wiązania azotu, zachodzący w brodawkach korzeniowych i dla syntezy białka w roślinie
Warzywa kapustne
- Uprawy warzyw kapustnych okazały się szczególnie reagować na Polysulphate
- Stosować jako nawożenie podstawowe, zwłaszcza na lekkich glebach wysokiego ryzyka
Zalecenia dla producentów zwierząt gospodarskich
Nawożenie obornikiem i gnojowicą nie powinno być traktowane jako dostarczenie niezawodnego źródła dostępnej siarki. Natomiast dobrze sprawdzają się one jako źródła utrzymania zapasów siarki w glebie.
Z tego powodu Polysulphate powinien być stosowany w oparciu o zapotrzebowanie na azot w celu osiągnięcia optymalnego wzrostu traw w ciągu sezonu przy odpowiedniej proporcji N:S.
Pastwiska koszone
- Stosować po każdym koszeniu roślin na kiszonkę, by uzupełnić pobrany azotu i utrzymać proporcję N:S.
- Lżejsze gleby mogą wymagać również zastosowania nawozu na początku wiosny.
Pastwiska wypasane
- Stosować w systemie rotacyjnym po przejściu zwierząt na inną kwaterę
- Jeśli zwierzęta wypasane są bez rotacji w sposób ciągły, zwłaszcza na lżejszych glebach, stosować wcześnie na początku wiosny.
Pastwiska koniczynowe
- Zapewnia doskonałe zwiększenie zapasów siarki dla późno rozwijającej się koniczyny
- Stosować w trakcie trwania wiosennej wegetacji - wcześniej rosnąca życica pochłania zasoby siarki z gleby.
Wysoka wartość, znikomy wpływ na środowisko
Dostępny w naturalnej postaci polihalit (sprzedawany jako nawóz pod nazwą Polysulphate™) jest wydobywany w Wielkiej Brytani i charakteryzuje się niską emisją dwutlenku węgla. Zapewnia niezawodną, wysoką wartość przy znikomym wpływie na środowisko.
W przeciwieństwie do nawozów mieszanych lub złożonych, Polysulphate jest dostępny w stanie naturalnym. Jest on wydobywany, kruszony, poddawany kontroli i bezpośrednio pakowany, bez stosowania chemicznego rozdzielania ani innych procesów przemysłowych.
Tym samym jest idealnym naturalnym źródłem składników dla wszystkich upraw, zwłaszcza roślin kapustnych, zbóż, roślin motylkowych, pastwisk bogatych w koniczynę i upraw na kiszonkę.
Niska zawartość chloru czyni go idealnym do stosowania przy uprawach wrażliwych na ten pierwiastek.
Dzięki naturalnemu procesowi produkcji Polysulphate jest nawozem niskiej emisji dwutlenku węgla. To pomaga producentom spełniać określone normy emisji węgla wymagane przez sprzedawców i niektórych przetwórców żywności.
Złoża tego surowca wydobywanego w Wielkiej Brytanii szacowane są na jeden miliard ton. Globalne zapotrzebowania na nawozy siarkowe wzrasta, dlatego też Polysulphate zapewnia rolnikom w Europie i na świecie niezawodne źródło tego surowca zamiast produktu ubocznego.